Noter Yeminli Tercüme

Dünya üzerine farklı dillerin kullanımı sürdükçe, tercüme işi de ciddiyetini koruyacaktır. Yani tercüme işlemleri her zaman farklı sebepler ile yaşamımızın bir köşesinde yer alabiliyor. Yeminli tercüme ise normal olarak anladığımız tercüme kavramından biraz farklı. Çeşitli belgelerin ya da çevirilerin farklı dillere tercüme edilmesine her zaman ihtiyaç duyarız. Ancak bir de işin resmi boyutu var. Yani resmi dairelere evrak tesliminde çevirisi yapılması gereken belgeler var. Bu tür işlemlerde tercümana güvenin tam olması gerekir ki, sunulan evrakın da gerçeği yansıttığı anlaşılabilsin. Çevirmenin, çeviriyi yaptıktan sonra imzalayıp mühürlediği belgelerdir bunlar. Daha üstün bir eğitim alan ve ciddiyetle işini yürüten tercümanlar, iş dünyasında her zaman aranan elemanlardır. İş dünyasının yanı sıra farklı sebepler ile bürokrasi de ihtiyaç duyulabilir yeminli tercümana. En önemlisi de resmi bir kuruma, bir devlet dairesine sunulacak olan belgelerin tercümesidir.

Noter Yeminli Tercüme veya Yeminli Tercüme’den kasıt tercüme işleminin noterde yemin belgesi olan tercümanlar tarafından yapılmasıdır. İlgili tercüman veya tercüme bürosu tarafından imzalanıp, kaşelenen belgenin noter tarafından da imza ve mühür ile tasdik edilmesi suretiyle noter yeminli çeviri belgesi tamamlanmış olur. Bu işlem ile noter tercümanı tanıdığını ve çeviri işinde uzman ve yetkin olduğuna dair bilgisi olduğunu beyan etmiş olurken, tercüman da çeviride bulanabilecek hataların sorumluluğunu aldığını beyan etmiş olur.

Noter Yeminli Tercümeye neden ihtiyaç duyulur?

Noter yemini genellikle resmi evraklar için aranır. Konsolosluk, mahkemeler vb. Makamlar, Kimlik kartı kopyaları, Doğum belgesi, Pasaport, Evlilik belgesi, Boşanma belgeleri, Akademik derece, Diploma ve Transkript, Evlat edinme belgesi, vatandaşlık belgesi, Göçmen kimlik kartı gibi belgeler için talep edilen çeviri işlerinde, çeviri dokümanlarının da resmi niteliğe sahip olması gerektiğinden bu nitelik tercüman yemini ve noter tasdiki ile tamamlanmış olur.

Noter tasdikli olmasını istediğiniz belgenin aslını ibraz etmeniz gerekmektedir. Noter tasdik ücreti noter tarafından belirlenir ve ödeme adınıza ulaştıktan sonra yapılır. Noterlik sadece yeminli tercümanın bir yemin belgesi imzaladığı noterde yapılabilir. Çeviriniz herhangi bir noter tarafından onaylanamaz.

CEVİRİ SEPETİ

cevirisepeti.net bir Eylül Çeviri girişimidir. Eylül Çeviri San. Tic.ve Ltd. şirketi sekörde 29. yılındadır.

Eylül Çeviri Türk Tercüme sektörünün öncü firmalarından olup 150 kadrolu, 400 freelance çalışanımız mevcuttur.

DEVAMI

Türkiye Noterler Birliği

Türkiye Noterler Birliği Kayıtlı Tercüme Platformu

Site Dilleri

Türkçe Türkçe | English English

Gizlilik Sözleşmesi

WHATSAPP

(850) 532 19 90

Telefon: 0 (850) 532 19 90

MESAJ GÖNDER